Проблема збереження вологи в ґрунті набуває щороку все більшої актуальності. І хоча зима 2020–2021 років майже в усіх регіонах України була зі значною кількістю опадів, передбачити ситуацію протягом сезону неможливо. А досвід останнього п’ятиріччя свідчить, що в Україні ризиковано вирощувати без поливу навіть польові культури. Що вже говорити про овочі та ягоди, більш вимогливі до рівномірного зволоження.
Отже, про переваги регулярного зволоження аграріям розповідати не треба. З часом просте питання «поливати чи ні?» змінилося більш технологічними запитами: як саме поливати? Яку систему поливу обрати, як її правильно розрахувати й змонтувати, як визначати норми водовиливу?
У фермерському господарстві «СВАМ», що в селі Миколай-Поле Запорізької області, про зрошення задумалися доволі давно. Нині в господарстві польова сівозміна з акцентом на зерновій кукурудзі, хоча раніше тут також вирощували овочеві й баштанні культури.
Засновник господарства Володимир Матросенков розповів, що поверхневе крапельне зрошення на кукурудзі вони запровадили ще сім років тому. Нині у ФГ «СВАМ» 400 га на поливі, з них 260 га за останні три роки обладнали підґрунтовим крапельним зрошенням, решта 140 га поки на поверхневому. Проєктні роботи й монтаж системи підґрунтового поливу для ФГ «СВАМ» виконала компанія «Іррігатор Україна».
— Спершу вирішили зробити підґрунтовий полив на площі 90 га, спробувати, — прокоментував Володимир Матросенков. — Результат сподобався. Зернова кукурудза дала істотну прибавку врожаю, а витрати води були меншими. Також ми закладали минулого року на підґрунтовому поливі ділянки гібридизації для однієї насіннєвої компанії на площі 105 га, і теж отримали гарні показники.
Для співпраці в проектах зі зрошення обрали компанію «Іррігатор Україна». Це дочірнє підприємство ізраїльської корпорації Metzerplas — одного зі світових лідерів з виробництва професійного обладнання для систем крапельного зрошення. Спочатку фахівці допомогли ФГ «СВАМ» налагодити поверхневий крапельний полив, а потім і підґрунтовий.
— Компанія «Іррігатор Україна» зацікавила нас із багатьох причин, — розповів Володимир Матросенков. — У них значний досвід роботи, постійні контакти з ізраїльськими колегами, які в усьому світі вважаються найбільшими знавцями крапельних систем поливу. Важливо, що компанія виробляє трубки та інші елементи крапельних систем в Україні, на власних виробничих потужностях поблизу Одеси. По-перше, завдяки меншим витратам на логістику
ця продукція дешевша, хоча за якістю не поступається закордонним аналогам. По-друге, оскільки виробник вітчизняний, на його продукцію для систем підґрунтового поливу, що призначені для багаторічної експлуатації, поширюється дія Урядової програми здешевлення сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва. Ми вже частково отримали компенсацію за цією програмою, яка передбачає повернення фермеру 25% вартості придбаного обладнання. Оскільки зрошення — інвестиція недешева, така компенсація не просто приємна: вона дає змогу охопити більшу площу поливною інфраструктурою.
Ґрунти в господарстві — важкі чорноземи. Через це на ділянках із поверхневим поливом застосовують оранку, а от на полях із «підземкою» працюють за системою no-till, зберігаючи вологу під поверхнею ґрунту, також ефективно працювати на «підземці» за технологію strip-till.
Спочатку труби підґрунтового крапельного зрошення закладали на глибину 30 см, потім вирішили зменшити глибину закладання до 25 см. Воду беруть дніпровську: хоча до Дніпра відстань від земельного масиву господарства 12 км, мають потужний, ще радянських часів водогін.